За дома

Нестандартни дизайни за усвояване на тераси

Балконите в стандартните сгради обикновено са тесни. За да се увеличи полезният им обем, остъкляването се извършва с изпъкналост: рамките се фиксират върху специални конзоли, така че да излизат отвъд оградата с 15–30 см. При ширина на балкона от един метър това е значително увеличение. Освен това, по цялата дължина на стъклопакета се появява широк перваз на прозореца, върху който могат да се поставят цветя.

Какво трябва да имате предвид при усвояване на тераси?

Разширеното остъкляване обикновено е монтирано на специални конзоли, така че има ограничения за теглото на конструкцията и не винаги може да се монтира топло остъкляване с тежки прозорци с двоен стъклопакет.

 

Усвояване на тераси – балкони на последните етажи

Говорим за горните етажи, когато няма покрив над балкона и неговият дизайн трябва да бъде измислен и издигнат.

Тогава възникват чисто технически проблеми: работейки на тесен балкон, трябва да се монтира покрив, който да бъде достатъчно здрав, за да издържи натоварването от вятър, масата на снега и теглото на самото остъкляване.

За съжаление за такива случаи е много трудно да се намери готово решение. На първо място, трябва да разгледате по-отблизо полупрозрачните конструкции от PVC профили. Експертите ще ви помогнат да изберете.

Усвояване на тераси – изолиран балкон

Много често балконът се превръща в допълнителна малка стая. Компютърно бюро се поставя на площ от 4-5 квадратни метра и това кътче се превръща в отделен офис.

Този вид промяна изисква цял набор от работа, включително:

  • монтаж на топъл стъклопакет
  • изолация на външни огради – парапет, под, таван, странични стени
  • отоплителна инсталация
  • полагане на електрически кабели, монтаж на контакти и лампи
  • вентилационно оборудване

Особено внимание трябва да се обърне на отоплението и вентилацията при усвояване на тераси. Често поради недостатъчна топлоизолация и слабо отопление се образува зона с по-ниска температура и висока влажност спрямо останалата част от апартамента. В зони с особено големи топлинни загуби, например във външни ъгли, върху повърхностите се образува конденз. Постоянната влага насърчава появата на черна плесен, а при мразовито време на тези места се образува слой скреж и дори лед.

Първият въпрос, на който трябва да отговорите, е: имате ли нужда от топъл балкон. По този начин можете веднага да отхвърлите очевидно неприемливите опции и ще изберете други въз основа на съображенията ви за целесъобразност и практичност.

Сподели, ако ти харесва :)

Вижте още

Вашият дом под защитата на перфектния покрив: Изграждане на покривна конструкция

Безпрахово циклене на паркет – възможно ли е?

Нека да ни е удобно: Как да се подготвите за своята нова спалня