Един основателите на съвременната социология е Емил Дюркем (1858-1917)
“За разделяне на обществения труд”.”Правила на соц. метод”. “Елементарни форми на религиозния живот. “ Самоубийството” – Социалните явления според него са над индивидуални и институции- колективни чувства , представи , вярвания.
Той го разделя на 2 части
Социална морфология
Тя се занимава със субекта на социологията
Соц. физиология
Която се занимава с функционирането на социалното явление. Те са различни видове :морални, езикови, религиозни. Той има принос на така нареченият социален метод. Той тръгва към идеята, че за да съществува като самостоятелна наука трябва да има собствен метод.
Правилата му са :
1 – Що е социален факт . Съществува вън и независимо от индивидите в този смисъл социален етап прилича на материалните неща. Социалния факт упражнява принуда и натиск върху индивида .
2- Разграничаване между нормални патологични факти
– Типологизация на социални явления
– Разграничаване на причините и функциите на даден социален проблем.
– Използване на сравнения
– Целта на социален метод е да се дисциплинира мисленето на социолога , като изключи предубеждения, ценности и представи .
Социална солидарност – за него солидарността е морално понятие. Разделя обществото според зависимостта на солидарността в обществото. Трябва да има минимум солидарност . Той говори за два типа солидарност. Механична и органична солидарност .
- Механичната солидарност съществува в архаистичните общества , човек е подчинен на общността , той се слива с колектива и не съществува като отделна личност.
- Органична се среща в модерното общество . Те възникват в следствие на разделението на труда . Индивида започва да се опознава като един отделен от общността. Процеса на отделяне се нарича Аномия. Крайната форма на аномия е самоубийството. Той го разглежда като социален феномен.
– Съществува и друг вид самоубийство
– Егоистичното – т.е. слаба интеграция
– Анонимно – в условията на криза (характерно за модерните общества )
-Алтроисично – следствие силна връзка между индивида и групата