Поддържането на мебелите в добро състояние изисква познания за това как да се грижим за различните материали, от които те са направени. В зависимост от материала, техниките и препаратите за почистване могат да варират значително, споделят експертно мнение от екипа на Mebelmag.bg. В тази статия ще разгледаме някои от най-ефективните методи за поддръжка и почистване на различните видове обзавеждане.
Почистване и поддръжка на мека мебел
Дивани, фотьойли и други видове обзавеждане с тапицерия обикновено са с външно покритие от плат или кожа. Затова те трябва да се почистват особено внимателно.
За мебели от плат:
- Редовно минавайте мебелите с прахосмукачка с подходящата приставка, за да премахнете праха и мръсотията.
- За по-сериозни петна използвайте специални почистващи препарати за текстил или домашни средства като смес от сода бикарбонат и вода. Изпробвайте върху малка и незабележима област, преди да се заемете с пълното почистване.
За мебели от кожа:
- Често ги забърсвайте с мека, влажна кърпа и специализирани препарати за грижа за мебели от кожа, за да остане материята еластична, чиста и да не се напуква.
- Избягвайте агресивни вещества, тъй като може да увредят повърхността.
Почистване на ПДЧ
Мебелите от ПДЧ (плоскости от дървесни частици) са популярен и икономичен вариант за мебелировка, но трябва да се почистват внимателно. В противен случай покритието се поврежда. За целта:
- Използвайте мека кърпа или гъба, навлажнена с вода или лек почистващ препарат.
- Избягвайте абразивни материали или твърде много вода, тъй като ПДЧ-то може да набъбне.
- След почистването избършете със суха кърпа.
- За защита на повърхностите може да използвате специализирани восъци или полирпасти за ПДЧ, които помагат за запазване на цвета и предотвратяват надраскване.
Почистване на гланцови покрития
Повърхностите с гланц придават модерен вид на мебелите, но по тях редовно остават отпечатъци от пръсти или се образуват надрасквания. За да ги почистите правилно:
- Използвайте микрофибърна кърпа и специални средства за гланцови повърхности или разтвор с вода с малко количество препарат за почистване на стъкла.
- Избягвайте да чистите със силни активни съставки, груби гъби или други материи, тъй като те оставят драскотини.
Редовното и правилно почистване удължава живота на мебелите и запазва техния отличен външен вид за възможно най-дълго време. Избирайте подходящи продукти и техники, които да ви помогнат с грижата за дома, уюта и чистотата.