По-ранни проучвания се фокусираха върху това, което се случи, докато магнитните полюси бяха обърнати, по време на което магнитното поле на Земята беше само 28% толкова силно, колкото е сега. Това ново изследване обаче разкри, че най-големите промени са настъпили по време на преходен период, наречен Събитието на Адамс. През това време магнитното поле спада само до 0-6% от сегашната си сила.
Изследователите сравняват откритията си с данни от други тихоокеански обекти и са използвали климатични модели, за да покажат как събитието Адамс е причинило големи промени в околната среда. Те включват нарастването на ледените покривки в Северна Америка и промените в моделите на вятъра и системите от тропически бури.
Професор Антъни Досето от университета на Уолонгонг обясни, че събитието Адамс е причинило драматични промени в климата на планетата. В Австралия например стана много по-сухо. Това събитие може да обясни изчезването на мегафауната в Австралия и изчезването на неандерталците в Европа.
Събитието може да обясни и внезапния възход на пещерното изкуство през това време. С увеличаването на космическата радиация хората вероятно са потърсили подслон в пещерите, което е довело до нарастване на пещерната живопис.
Проучването предупреждава, че ако подобно изместване на магнитното поле се случи днес, ефектите биха били опустошителни. Космическата радиация може да унищожи електрически мрежи и сателитни системи, като същевременно предизвика бърза промяна на климата.
Професор Досето подчерта важността на разбирането на това събитие: „Това, което се случи преди 42 000 години, е ужасяващо и може да се случи отново. Отслабването на магнитното поле продължи само няколкостотин години, но ефектите му върху климата, околната среда и живота продължиха хиляди години. Това е предупреждение за нашата планета днес.